e-recepta – kolejny krok w cyfryzacji ochrony zdrowia
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia
Wydział Wdrożeń Systemu P1
Przypominamy, że od stycznia 2020 roku, poza wskazanymi w przepisach wyjątkami, w obiegu mają pozostać wyłącznie recepty wystawione w postaci elektronicznej (e-recepty).
Już teraz zachęcamy do podłączenia się do systemu P1 (e-zdrowia) oraz rozpoczęcia wystawiania e-recept pacjentom. Zachęcamy również do zgłaszania zapotrzebowania na bezpłatne szkolenia organizowane w Państwa placówkach.
Podczas szkoleń Zespół Wdrożeń CSIOZ przedstawi funkcjonowanie e-recepty oraz proces podłączenia do platformy P1 (e-zdrowie). W trakcie spotkań odpowiemy również na pytania dotyczące nadchodzących zmian, a także opowiemy o funkcjonalnościach Internetowego Konta Pacjenta (IKP) oraz trwającym pilotażu e-skierowania.
Pierwszy etap wdrożenia e-recepty jest już zakończony. Wszystkie apteki i punkty apteczne zostały podłączone do platformy e-zdrowie (P1). Wśród pacjentów wzrasta świadomość i zainteresowanie e-receptą oraz bezpłatną aplikacją Ministerstwa Zdrowia - Internetowym Kontem Pacjenta (tylko w okresie kwiecień-czerwiec br. blisko 3-krotny wzrost liczby logowań).
E-recepta oraz Internetowe Konto Pacjenta (pacjent.gov.pl) oferują przyjazne i oczekiwane przez pacjentów funkcjonalności, w tym m.in.:
- możliwość wykupienia przepisanych leków (e-recept) w różnych aptekach bez utraty refundacji,
- częściową realizację recepty - nie trzeba w tym samym czasie wykupić wszystkich opakowań leku i nie ma konieczności brania odpisu,
- jeśli pacjent choruje przewlekle, to po ustaleniu z lekarzem może dostać kolejną e-receptę bez konieczności wizyty w gabinecie,
- możliwość sprawdzenia, jak przyjmować lek i w jakiej dawce,
- dostęp do danych dzieci do 18 roku życia.
Przedstawiciele środowiska medycznego wskazują natomiast na:
- wygodę,
- wzrost bezpieczeństwa,
- większą kontrolę nad procesem terapeutycznym.
Przypominamy, że wystarczy jedynie 5 kroków, aby Podmioty Lecznicze oraz Praktyki mogły wystawiać e-recepty i korzystać z zalet rozwiązań informatycznych w ochronie zdrowia.
W celu podłączenia się Podmiotu Leczniczego bądź Praktyki do systemu P1 (e-zdrowie) należy skorzystać z wniosku udostępnionego na stronie https://rpwdl.csioz.gov.pl. Złożenie wniosku jest możliwe po zalogowaniu się na posiadane konto w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL).
Film instruktażowy, który krok po kroku prowadzi przez złożenie wniosku o dostęp do systemu P1
(e-zdrowie) w RPWDL jest dostępny na Youtube, link TUTAJ.
Po złożeniu wniosku i uzyskaniu dostępu do systemu P1 (e-zdrowie), należy zgłosić się do dostawcy Państwa systemu gabinetowego i uzyskać moduł e-recepty, dzięki czemu wystawianie e-recept będzie możliwe.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej CSIOZ i zakładki dedykowanej e-recepcie. W sekcji dla Podmiotów Leczniczych zamieszczone są pomocne dokumenty, m.in. najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.
W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 19 457 - nasza infolinia jest dostępna 7 dni w tygodniu w godzinach 6-21 oraz do przesyłania pytań na adres e-mail: e-recepta@csioz.gov.pl.
Tagi: apteki, cyfryzacja, e-recepta, ochrona zdrowia, pacjenci, podmioty lecznicze, recepty, zdrowie