Goście z Gruzji i Francji
Pod koniec ubiegłego roku Zespół Szkół Zawodowych w Rawiczu gościł wolontariuszy z Francji i Gruzji. Tornike Kakalashvili z Gruzji i Michel Buffeteau z Francji przebywają w Polsce już od początku września 2019 roku. Ich wizyta w szkole była możliwa dzięki zaproszeniu wystosowanemu przez Szkolny Klub Europejski i współpracy z Fundacją Centrum Aktywności Twórczej z Leszna.
Leszczyńska Fundacja od 2010 roku zajmuje się realizacją European Voluntary Service (Wolontariatem Europejskim). Są to indywidualne bądź grupowe projekty wolontariackie, w których udział mogą brać młodzi ludzie w wieku od 18 do 30 lat. Realizowane są one w krajach Unii Europejskiej, a także w krajach nie będących członkami wspólnoty. Działania w ramach wolontariatu mają na celu rozwój, poszerzanie wiedzy oraz zdobycie wielowymiarowego doświadczenia. Wolontariat Europejski dodatkowo stwarza okazję do poznania nowych kultur oraz języków.
W ramach swojej pracy w Fundacji wolontariusze odwiedzają różne placówki m.in. przedszkola, szkoły, stowarzyszenia, domy kultury, ośrodki opiekuńczo-rehabilitacyjne czy zakłady karne. Pobyt wolontariuszy w Polsce odbywa się w ramach środków Komisji Europejskiej z programu "Erasmus+".
Podczas pobytu w rawickiej szkole goście w interesujący sposób zaprezentowali kraje, z których pochodzą. Pokazali zdjęcia i filmiki, opowiadali o tradycjach, kuchni, sporcie, języku jakim się posługują, a także o miejscach wartych zwiedzenia w Gruzji i we Francji.
Tornike Kakalashvili z Gruzji ma 22 lata i studiuje dziennikarstwo. Opowiadał o swoim górzystym państwie, gdzie oprócz Gruzinów mieszkają Azerowie, Ormianie, Abchazi, Osetyjczycy i Rosjanie. Gruzja jest tyglem wyznaniowym. 82% społeczeństwa deklaruje przynależność do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, 4% do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, 2% do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, około 9% wyznaje islam. Tornike przedstawił swoje miasto rodzinne Gori i rozsławione piosenką Filipinek Batumi. Do tradycyjnych potraw gruzińskich należy chaczapuri - zapiekany placek nadziewany serem i chinkali - pierogi o charakterystycznym kształcie ?sakiewek?. Gamarjoba to to po gruzińsku "cześć", a madloba oznacza "dziękuję". Tornike pokazał, jak czyta się niektóre litery, tradycyjne dla Gruzji stroje i zaprezentował gruzińskie tańce. Uczniowie mogli także obejrzeć taniec państwa młodych podczas ceremonii zawarcia związku małżeńskiego.
Michel Buffeteau z Francji to 22 -letni student pochodzący z Pouzauges. Studiuje budowę konstrukcji drewnianych. Michel opowiedział o Paryżu i innych ważnych miejscach Francji. Opowiedział o swojej rodzinnej miejscowości - Pouzauges, o zamkach nad Loarą, francuskich sportowcach, pisarzach, aktorach i piosenkarzach. Nie zabrakło informacji o francuskim jedzeniu. Do tradycyjnych potraw, oprócz żółtych serów i bagietki należy fondue i raclet.
Podczas pobytu goście opowiadali także jak przebiega im wolontariat europejski, jakie są u nich tradycje związane z Bożym Narodzeniem, i tak np. w Gruzji są 2 choinki, znana nam zielona ozdobiona bombkami i świecidełkami i druga zwana Cziczilaki. Spotkanie odbywało się w języku angielskim.
Fot. przesłane przez Zespół Szkół Zawodowych w Rawiczu
Tagi: Szkolny Klub Europejski, wolontariat europejski, wolontariusze