To jest archiwalna strona internetowa Powiatu Rawickiego. W celu uzyskania aktualnych informacji zapraszamy na powiatrawicki.pl

Konferencja – Krok w stronę NIE tolerancji

W Rawiczu zorganizowano konferencję pn. "Krok w stronę NIE tolerancji", w której wzięło udział ok. 180 osób. Na widowni zasiedli m.in. Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Czesław Kruczek, Starosta Rawicki Adam Sperzyński, dyrektorzy oraz nauczyciele lokalnych placówek oświatowych i wielkopolski. Gości powitała Dyrektor Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Rawiczu Urszula Maćkowiak. Podkreśliła, że to już 4 spotkanie, poświęcone bieżącym problemom społecznym. Poprzednie dwa dotyczyły problemów osób w wieku senioralnym, natomiast ubiegłoroczne miało rozwiać mity i uprzedzenia dotyczące niepełnosprawności.

Do udziału w konferencji i podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu współczesnych problemów związanych z szeroko pojętą technologią informacyjno-komunikacyjną zaproszono m. in. psychoterapeutę, specjalistę terapii uzależnień Katarzynę Rejniak, która w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na możliwość szybkiego uzależnienia od sieci, na chwyty witryn internetowych wymuszających ciągłą konieczność sprawdzania co się dzieje u naszych znajomych i jaki to ma wpływa na relacje w rzeczywistym świecie. Często zdarza się, iż społeczeństwo, zabiegane w życiu codziennym, zapomina o potrzebie bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem, nie ma czasu wyjść z przyjaciółmi i poszukuje szybkiego oraz łatwego zaspokojenia naturalnych zapotrzebowań komunikacyjnych. Młodzi ludzie i nie tylko coraz częściej mają problem z rosnącym zaangażowaniem w to, co się dzieje na Facebooku. Dwa kliknięcia, jedno zdjęcie, pięć minut i już pojawiają się setki "lajków". Jednak pozostaje pytanie na ile to wszystko jest prawdziwe? Ilu ze znajomych tak naprawdę jest realnych? Jak długo można żyć w internecie? Wirtualne życie. Psycholog Marcin Cieśla, opowiedział o zagrożeniach płynących z używania smartfonów i internetu. Szczególnie apelował do młodzieży, żeby zastanowili się zanim zrobią sobie mało intymne zdjęcia i udostępnią je w sieci, jakim zagrożeniem dla psychiki jest powszechny hejt. Aspirant Katarzyna Starczewska ostrzegała przed konsekwencjami prawnymi nękania telefonicznego, rozsyłaniem kompromitujących zdjęć, czy nawiązywaniem kontaktów z nieznajomymi często dużo starszymi osobami i nie zawsze pozytywnymi intencjami. Beata Wojciechowska nauczyciel WSCKZiU w Rawiczu podkreśliła, że budynki szkolne przestały być jedynymi miejscami, w których uczniowie zdobywają wiedzę. I choć trudno sobie wyobrazić, żeby uniwersytet jagielloński stał się uniwersytetem wirtualnym, to na pewno musimy zaakceptować, że w epoce cyfrowej pojęcie środowiska uczenia się odnosi się do szkoły przyjaznej i nowoczesnej, tj. takiej, w której procesy TIK zajmują należne miejsce. Tu warto zauważyć, że technologie są ważnym elementem środowiska uczenia się, ale nie powinny stanowić celu samego w sobie ? powinny być raczej sposobem skutecznego pozyskiwania na co stawia WSCKZiU w Rawiczu. Ostatni z prelegentów - Ewelina Dolik udzieliła porad zarówno dla młodych uczestników konferencji, jak również rodziców i nauczycieli -  jak radzić sobie z zjawiskiem bulingu czyli nękania fizycznego i psychicznego w środowisku szkolnym.

Uczestnicy konferencji, a szczególnie młodzi ludzie, uczniowie rawickich szkół podstawowych oraz centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego w: Rawiczu, Poznaniu, Gnieźnie, Ostrowie, Koninie, dowiedzieli się, że  internet posiada wiele tajemnic i z każdym dniem rozwija się coraz bardziej. Wszystko jest dla ludzi, jednak należy przykładać szczególną uwagę do rzeczy, które mogą komuś zaszkodzić. Używany w dobrych zamiarach nie powinien stanowić żadnego zagrożenia, co więcej może okazać się bardzo pomocny w wielu sprawach.

Spotkanie uatrakcyjniły występy słuchaczek WSCKZiU w Rawiczu: Joanny Kryś oraz Eweliny Makowicz. Równocześnie z prelekcjami trwał konkurs plastyczny. Uczestnicy konkursu stojąc przy sztalugach malarskich wyrażali swój sprzeciw wobec patologicznych zjawisk towarzyszących rozwojowi technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wyniki zostały ogłoszone na zakończenie konferencji. W konkursie wzięło udział 13 uczniów. Nagrody otrzymali:

I miejsce - Elżbieta Wieczorek  WSCKZiU w Rawiczu,

II miejsce - Anna Stefaniak WSCKZiU w Koninie,

III miejsce - Honorata Ilczyszyn WSCKZiU w Rawiczu.  

Wyróżnienia przyznano: Romie Boduszek, Marcie Nowackiej WSCKZiU w Gnieźnie, Katarzynie Studziańskiej WSCKZiU w Ostrowie Wlkp., Damianowi Szymczakowi WSCKZiU w Koninie, Aleksandrze Przybysz WSCKZiU nr 1 w Poznaniu, Darii Kostyra, Jagodzie Durnaś WSCKZiU nr 2 w Poznaniu, Sandrze Bogusz LO w Miejskiej Górce oraz Martynie Jóska i Wiktorii Lipowczyk z LO w Rawiczu. 

Laureatom konkursu wręczono nagrody ufundowane przez Powiat Rawicki, UMiG w Rawiczu oraz lokalnych przedsiębiorców. Wszystkich uczestników konkursu uhonorowano nagrodami książkowymi ufundowanymi przez Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Fot. przekazane przez WSCKZiU w Rawiczu

Med (3)
Med (14)
Med (29)
Med (49)
Med (74)
Med (79)

Tagi: , , , ,

Starostwo Powiatowe w Rawiczu
Budynek A - Rynek 17
Budynek B - Wały Jarosława Dąbrowskiego 2

Sekretariat
tel./fax: 65 546 22 11
sekretariat@powiatrawicki.pl

Punkt Obsługi Interesantów
tel./fax: 65 546 51 14
punktobslugi@powiatrawicki.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek - piątek 7:00 - 15:00