Spotkanie profilaktyczne z Arturem Amedą
W siedzibie I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu zorganizowano dla licealistów, pedagogów i rodziców spotkanie profilaktyczne z Arturem Amendą - prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Arka Noego" w Pile, lektorem i instruktorem terapii uzależnień, w ramach programu ?Dopalacze Niszczą życie?.
Terapeuta przeprowadził z licealistami pogadankę nt. "Dwie lekcje ćpania - skutki głupoty". Uczniowie dowiedzieli się jak można uzależnić się od substancji psychoaktywnych, takich jak dopalacze, narkotyki, alkohol, papierosy. Artur Amenda omówił skutki społeczne kontaktu z tymi substancjami.
Na przykładzie swoim i własnej rodziny uświadomił młodzieży tragedię dziecka wychowującego się w rodzinie dysfunkcyjnej, z problemem uzależnienia. Uzmysłowił licealistom, że nawet "niewinne" wypicie kilku piw, zapalenie jointa, papierosów czy zażycie dopalacza na imprezie nieodwracanie zmienia centralny układ nerwowy młodego człowieka, a kontakt z substancjami psychoaktywnymi w młodym wieku powoduje silne uzależnienie. W tym przypadku abstynencja i terapia są już bardzo trudne. Kontakt z substancją psychoaktywną to nie tylko skutki uboczne dla osób zażywających, ale także dla ich rodzin i przyjaciół.
Terapeuta objaśnił młodym ludziom proces uzależniania od substancji, kolejne jego etapy i upadek społeczny człowieka. Poparciem jego słów był film nakręcony w ramach działania stowarzyszenia pt. "Historie prawdziwe - Kornelia". Do uczniów najsilniej z ekranu przemówiła podopieczna terapeuty, która opisała swoją historię i kontakt z substancjami psychoaktywnymi.
W godzinach popołudniowych terapeuta spotkał się z rodzicami licealistów oraz nauczycielami zainteresowanymi problemem uzależnienia i kontaktu młodzieży z substancjami psychoaktywnymi. Artur Amenda przekazał kilka najistotniejszych rad w tej tematyce, tj. jak rozpoznać problem u dziecka, wskazał jak obserwować ich zachowania. Zawrócił uwagę, że osoby mające kontakt z dopalaczami, narkotykami i innymi substancjami zawsze kłamią, jeśli zostaną o nie zapytane. Słuchacze zostali poinformowani, jakie leki stanowią substytut substancji narkotycznych, obejrzeli zeszyty szkolne uczniów mających kontakt z narkotykami oraz ich rysunki. Terapeuta opisał wygląd i cechy w zachowaniu dziecka, które weszło w kontakt z substancjami psychoaktywnymi. Podczas spotkania zaapelował do rodziców o walkę o dziecko i o prawidłowe funkcjonowanie rodziny, zwrócił uwagę, że w wielu współczesnych rodzinach brak czasu i chęci jej członków na integrację rodzinną bywa bodźcem po sięganie dziecka po używki.
Fot. K. Starczewska - KPP w Rawiczu
Tagi: spotkanie, substancje psychoaktywne, terapeuta, uzależnienie