Spotkanie w twórcą satelity
Rawiccy licealiści mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w wykładzie Macieja Urbanowicza nt. "O eksperymentach i badaniach kosmicznych oraz misji i zadaniach PW-Sata".
Podczas prelekcji w I Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu uczniowie dowiedzieli się czym od wieków był kosmos, jaki wpływ miał on na kulturę człowieka oraz jaki wkład mają Polacy w rozwój technologii rakietowej. Prelegent zwrócił szczególną uwagę na ogromną rolę usług satelitarnych satelitów ich wykorzystanie w życiu codziennym i zarządzaniu kryzysowym.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali m.in. jak Maciej Urbanowicz spełnił swoje dziecięce marzenia kierując pracami nad budową satelity w Studenckim Kole Astronautycznym Politechniki Warszawskiej, ile czasu zajęło zbudowanie satelity, o podróży pociągiem z PW-Sat-em (taką nazwę nosił satelita) do Amsterdamu i o ogromnym wzruszeniu, gdy wyniesiony na orbitę na pokładzie rakiety Vega pierwszy polski sztuczny satelita wysłał swój sygnał (13 lutego 2012 r.). To od tego momentu Polska zaczęła należeć do krajów, które posiadają własnego satelitę.
PW-Sat - studencki satelita, to niewielka kostka o rozmiarach 10 cm na 10 cm na 11,3 cm i wadze 1 kg. Zastosowane rozwiązanie miało służyć do przetestowania możliwości usuwania tzw. śmieci kosmicznych w przestrzeni kosmicznej.
Fot. I Liceum Ogólnokształcące w Rawiczu