WYCIECZKA EDUKACYJNA PRZYSZŁYCH WETERYNARZY I ROLNIKÓW
Przyszli rolnicy i weterynarze uczący się w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Bojanowie podczas wyjazdu edukacyjnego mieli niecodzienną okazję poznania różnych rodzajów gospodarstw rolnych.
W pierwszej kolejności udali się w miejsce gdzie, gospodarze zajmują się hodowlą wielbłądów w miejscowości Sanie (powiat trzebnicki, gmina Żmigród). Właściciele gospodarstwa, państwo Monika i Krzysztof Szymańscy, przedstawili grupie jak wygląda tradycyjny dzień w wielbłądziej farmie. Obecnie stado liczy 32 wielbłądy jednogarbne Camelus Dromedarius. Głównym celem hodowli jest produkcja mleka, które jak się okazuje ma właściwości wspomagające leczenie m.in. cukrzycy. Gospodarze wskazali również w jakich innych przypadkach warto spożywać mleko wielbłądzie: wspieranie prawidłowego działania układu immunologicznego, niwelowanie zachowań autystycznych czy zmniejszenie reakcji alergicznych. Młodzież skosztowała wielbłądziego mleka, także mogła pogłaskać, nakarmić, a nawet przytulić zwierzęta.
W gospodarstwie rolnym w Wydartowie, gdzie gospodarze specjalizują się w hodowli bydła mlecznego uczniowie zapoznali się z pracą robota udojowego. Jest to urządzenie samodzielne, którego zastosowanie daje hodowcy więcej czasu wolnego, gdyż nakłady pracy poświęcone na dój zostają znacząco zredukowane. Robot odnotowuje różne parametry doju np. wydajność dzienną poszczególnych zwierząt czy częstotliwość korzystania z urządzenia przez krowy i przesyła je do centralnego komputera.
W Hodowli Zarodowej Zwierząt "Żołędnica" sp. z o.o. grupa zwiedziła halę udojową karuzelową, zobaczyła nowoczesny cielętnik oraz obory wielostanowiskowe.
Na koniec wyjazdu uczniowie odwiedzili gospodarstwo rybackie w Rudzie Żmigrodzkiej. Młodzież dowiedziała się, że hodowla karpia milickiego odbywa się w systemie zamkniętym, co oznacza, że na terenie gospodarstwa ma miejsce pełny cykl rozwoju ryb, od tarlaka, który składa ikrę, przez wylęg, lipcówkę, narybek, kroczek, po karpia handlowego. Cały cykl produkcyjny karpia trwa 3 lata. Korzystając z uroków pogody oraz terenu młodzież udała się na spacer ścieżką edukacyjną.
fot. ZSPT CKU w Bojanowie
Tagi: edukacyjny, gospodarstwo rolne, rolnicy, uczniowie, weterynarze, wielbłąd, wyjazd, ZSPT CKU Bojanowo